printarium
پیام مهم
بازدید کننده گرامی در حال حاظر طراحی سایت در مرحله آزمایشی میباشد و حالت نمایش موبایل با مشکل مواجه نمایش داده میشود.
برای مشاهده کامل سایت از کامپیوتر سایت را باز نمایید.
ادامه

پرینت سه بعدی چیست

Learning

پرینت سه بعدی به فرآیندی گفته می شود که در آن با افزودن لایه ای مواد، از مدل دیجیتال به قطعه سه بعدی می رسیم. به این صورت که مدل دیجیتال توسط نرم افزار به لایه های انباشته روی هم تبدیل می شود و فرایند ساخت با افزودن مواد مصرفی جهت ساخت هر لایه و انباشتن لایه ها به روی یکدیگر انجام می شود. به همین دلیل اصطلاح دیگری که برای این تکنولوژی بکار برده می شود.

تاریخچه ای از پرینت سه بعدی

مفاهیم اولیه پرینت سه بعدی اولین بار در نوشته های نویسنده کتاب های علمی علمی تخیلی آقای آرتور کلارک در سال ۱۹۶۴ میلادی آمده است. اولین پرینتر سه بعدی در سال ۱۹۸۷ توسط آقای چاک هال در شرکت D Systems 3 ساخته شده که از تکنولوژی SLA استفاده میکرد.

همچنین در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی، تکنولوژی ها دیگر پرینت سه بعدی اختراع و ارائه شد از جمله کمپانی D Systems 3 در حوظه SLS و کمپانی Stratasys در حوظه FDM، تا اینکه در سال ۲۰۰۹، کمیته ASTM بیانیه ای صادر کرد که در آن، پرینت سه بعدی یا تکنولوژی ساخت افزایشی را به عنوان یک تکنولوژی ساخت به رسمیت شناخت. در همین سال، پتنت های مربوط به تکنولوژی FDM منقضی شد و اولین پیرینتر سه بعدی ارزان و رومیزی جهان توسط RepRap project روانه بازار شد. دستگاهی که قبل تر به قیمت ۲۰۰۰۰۰ دلار به فروش میرسید، پس از آن به قیمت های کمتر از ۲۰۰۰ دلار در بازار موجود بود.

از سال ۲۰۰۹ به بعد، بازار پرینترهای سه بعدی رشد بسیار چشمگیری پیدا کرد به طوری که طبق آمار کمپانی wholers، بیش از یک میلیون پرینتر سه بعدی در سطح جهان در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ فروخته.

فرایند پرینت سه بعدی از یک مدل دیجیتالی سه بعدی آغاز میشود. این مدل سه بعدی توسط نرم افزار پرینتر به لایه های نازک دو بعدی تبدیل می شود که در نهایت این لایه های به دستوراتی به زبان ماشین (G-code) ترجمه می شود و برای اجرا به کنترلر دستکاه فرستاده می شود. از این مرحله به بعد، نحوه کارکرد دستگاه به نوع تکنولوژی آن متفاوت است. به طور مثال پرینترهای FDM با ذوب کردن پلاستیک (رشته ی فیلامنت) و تزریق آن توسط نازل دستگاه، فرایند لایه نشانی بر روی بستر ساخت را انجام می دهند یا پرینترهای صنعتی SLA توسط لیزر، پودر فلزات را ذوب یا سینتر (همجوشی) می کنند و طبق روال گفته شده قطعه سه بعدی را می سازند.

تکنولوژی های ساخت افزایشی

ADDITIVE MANUFACTURING TECHNOLOGIES